Opavské Slezsko plné zážitků
Informace o turistické kartě a jejich výhodách Zjistit více

FOTOGRAFICKÁ SOUTĚŽ za nejkrásnějšími výhledy Opavského Slezska

FOTOGRAFICKÁ SOUTĚŽ za nejkrásnějšími výhledy Opavského Slezska

Rádi fotíte? Tak pro Vás máme jedinečnou příležitost zachytit krásy rozhleden či vyhlídek v Opavském Slezsku prostřednictvím fotografií. 

Základní informace:

Tato soutěž je úzce spjata s rozhlednami a vyhlídkami v Opavském Slezsku, jelikož z nich můžeme pozorovat krásy Opavska z výšek. Spočívá v tom, že navštívíte alespoň jednu rozhlednu/vyhlídku ze seznamu. Fotografii můžete pořídit několika způsoby, například: fotografii rozhledny, sebe na rozhledně, její přilehlé okolí nebo výhled z rozhledny. Poté tuto fotografii sdílejte na svých sociálních sítích, jako je Instagram či Facebook. Přidejte #krasyopavskazvysek, místo rozhledny či vyhlídky a do popisku označte @opavskeslezsko. V případě, že sociální sítě nevyužíváte, tak fotografii pošlete na email: foto.rozhledny@seznam.cz. Tato soutěž bude probíhat od 1. 7. 2023 do 30. 9. 2023.

.


Mapa

.

Seznam rozhleden a vyhlídek, které jsou do soutěže zapojeny:

1. Rozhledna Šibenice

Tato rozhledna se nachází 4 km od nedaleké obce Stěbořice na kopci Šibenice, kde měla před 2. světovou válkou vzniknout obrovská pevnost, která se však nestihla vybudovat. Na základě této historie zde stojí rozhledna, která je postavena v duchu prvorepublikových bunkrů. Celková výška rozhledny je 12,7 metrů. Okolo rozhledny se nachází netradiční vojenské dětské hřiště, informační panely o tvrzi, linii či osobnosti Jana Kubiše. Provozní doba rozhledny je odlišná v závislosti na daném měsíci. Na tuto rozhlednu se lze dostat autem, jelikož se 250 metrů od rozhledny nachází místo s možností parkování zdarma. Také je možnost se zde dostavit autobusem, zastávka se nachází v obci Březová, která je od rozhledny vzdálená 650 metrů. V období letních prázdnin je rozhledna přístupná denně, a to od 9:00-12:00/13:00-18:00.

2. Rozhledna Šance

Rozhledna Šance se nachází v obci Jakubčovice. Její výška je 15,5 metrů. Nedaleko od rozhledny se nachází vojenské obranné šance, které jsou postaveny po Slezských válkách v období 18. století. Díky tomu je odvozen i samotný název rozhledny Šance. V těsné blízkosti rozhledny se nachází sluneční lázně, což je soubor pěti dřevěných lehátek na podestě se zavětřením. Toto místo je určeno především pro návštěvníky, kteří si zde chtějí užít výhled na okolí a chvíli odpočinku. Také se u rozhledny nachází ohniště, kde si můžeme upéct něco dobrého na zub. Pro návštěvníky rozhledny je zde možnost bezplatného parkování, které se nachází na hlavní ulici u vodojemu. Od rozhledny je to 650 metrů. Rozhledna je přístupná celoročně a vstup je zcela zdarma.

3. Rozhledna Staré Těchanovice

Tato rozhledna je postavena v obci Staré Těchanovice, která se nachází nedaleko vodní přehrady Kružberk. Je vysoká 12 metrů a byla postavena v roce 2018. Z rozhledny můžeme pozorovat krásy okolí jako je například Kružberk, bývalou sopku Velký Roudný, Jeseníky a další krásná místa. Je přístupná celoročně a bezplatně. V její těsné blízkosti jsou umístěny sluneční lázně jako jsou i u rozhledny Šance v Jakubčovicích. Nejbližší označené parkování je parkoviště v Davidově mlýně, které je od rozhledny vzdálené 3 kilometry. Do obce Staré Těchanovice se můžeme dostat i autobusem, zastávka je od rozhledny vzdálená 620 metrů.

4. Rozhledna Halaška

Tuto úchvatnou ocelovou rozhlednu najdeme v obci Budišov nad Budišovkou. Její název byl odvozen od budišovského rodáka, fyzika, matematika a astronoma Františka Ignáce Halašky. Se svými 30 metry se řadí mezi nejvyšší rozhlednu v turistické oblasti Opavské Slezsko. Rozhledna byla je otevřena od roku 2021 a byla postavena v rámci přeshraničního projektu Silesianka. Parkoviště najdeme v obci Budišov nad Budišovkou a je od rozhledny vzdálené 3 km. Rozhledna je přístupná celoročně a vstup je zcela zdarma.

5. Rozhledna Sosnová

Jedná se o sedmipatrovou dřevěnou rozhlednu na Anenském vrchu, která byla postavena v roce 2018 u obce Sosnová. Její výška je 25 metrů. Z vyhlídkového ochozu můžeme pozorovat tamní krásy okolí, a dokonce můžeme spatřit i vrchol Pradědu.  Nalezneme zde i zastřešené odpočívadlo s posezením. Rozhledna je přístupná celoročně a vstup je zcela zdarma.

6. Ptačí pozorovatelna u Kozmic

Tato ptačí pozorovatelna se pyšní tím, že je vybudována v okolí nivních luk. Nalezneme zde mnoho druhů ptactva, žab a hmyzu. Vyhlídka je umístěna hluboko v území a její výška je 7 metrů. Z ochozu máme možnost sledovat faunu a flóru, která v sobě ukrývá tajemné kouzlo. Toto kouzelné místo se nachází mezi Opavou a Hlučínem. Parkoviště se nachází v obci Dolní Benešov, které je vzdálené od pozorovatelny 2,6 km. Rozhledna je přístupná celoročně a vstup je zcela zdarma.

7. Vyhlídka Vršovice

Vyhlídka Vršovice se nachází kousek nad stejnojmennou obcí Vršovice. Nalezneme zde zvoničku, bylinkovou zahrádku a Kapli Marie Sedmibolestné. Výhled z vyhlídky nás uchvátí, jelikož zde můžeme pozorovat krásy pohled na krajinu a město Opavu, které je vzdálené asi 10 km, budeme mít jako na dlani. I děti si zde přijdou na své, jelikož je v okolí několik závěsných houpaček. Vyhlídka je přístupná celoročně a vstup je zcela zdarma.

8. Bezručova vyhlídka

Jak už z názvu této vyhlídky vyplývá, je tato rozhledna pojmenována po významném opavském rodákovi a básníkovi Petru Bezruči. Tuto vyhlídku nalezneme v obci Hradec nad Moravicí, a to v přilehlých zámeckém parku. Z vyhlídkového ochozu je nádherný výhled na zámecký areál, Hradec nad Moravicí, Branku u Opavy, Opavu, a dokonce i Polsko. Pro návštěvníky zámku tak i vyhlídky je těsně u vstupu do areálu placené parkoviště. Vyhlídka je přístupná celoročně a vstup je zcela zdarma.

9. Vyhlídková věž Vikštejn

Tato vyhlídková věž je součástí zříceniny hradu Vikštejn, který byl vybudován v období 13. století asi 5 km od nynějšího města Vítkov. Z vyhlídky si můžete prohlížet krásný výhled na okolí. Díky návštěvě této vyhlídky můžete dále prozkoumávat hradby a objevovat temná zákoutí této zříceniny. Vyhlídka je přístupná celoročně a vstup je zcela zdarma.

10. Radniční věž Hláska

Radniční věž, takzvaná Hláska, se řadí mezi dominanty města Opavy. Najdeme ji v centru města a sídlí v ní Magistrát města Opavy a také kavárna. Její výška je 60 metrů. Původní věž byla dřevěná, ta však byla smetena vichřicí. Proto se v 17. století postavila věž nová, ovšem však jako zděná budova. Vstupy na radniční věž jsou omezené a probíhají pouze každou sobotu. Vstupy na radniční věž jsou omezené a probíhají pouze v sobotu. Pro výstupy na věž je nezbytné si zakoupit vstupenku, jejíž cena je 40 Kč a snížené vstupné je 20 Kč – pro mládež do 15 let, ZTP, ZTP-P.


Všeobecné podmínky:

Vyhodnocení:

1) Fotografie vyhodnotí porota během prvního týdne v říjnu, která následně vybere 20 nejlepších fotografií z toho 3 vítězné.

2) O výhře budou autoři informování prostřednictvím e-mailu nebo přes sociální sítě, na které fotografie zveřejnili. 

3) Odměny soutěžícím budou předány individuálně po domluvě.

Odměny:

Celkem bude vybráno 20 nejlepších fotografií, jejíchž autoři budou odměněni Turistickou kartou s platností do 31. 12. 2023. 

Autoři tří vítězných fotografií budou navíc odměněni i balíčkem regionálních produktů.

Minifestival Ovínění v Bredě

Minifestival Ovínění letos nabídne pestrost chutí lahodného vína, prosecca či sektů. Nejen moravská, ale také světová vína, prosecca a sekty představí zejména opavské vinotéky a prodejci v příjemném prostředí střešní terasy Společenského a obchodního centra Breda & Weinstein v Opavě. Přiťuknout si sklenkami bílého nebo červeného budete letos moci už v pátek 16. června od 16:00 hodin na střešní terase.

„První příchozí rozhodně neprohloupí. Pro 10 nejrychlejších je připraven nabitý čip v hodnotě 500 Kč k uplatnění v rámci vybraných atrakcí areálu Skalka Family Park, dalších 20 obdrží možnost bezplatného výstupu na opavskou Hlásku,“ zmiňuje Jan Černý, ředitel Turistické oblasti Opavské Slezsko, z.s.

Stejně jako předchozí ročníky je vstupenkou na akci degustační sklenice, do které jsou návštěvníkům rozlévány degustační vzorky. Sklenici zakoupíte u vstupu na akci za 80 Kč.

Neméně zajímavý bude také program akce. Návštěvníci se hned v několika živých vstupech dozví z úst odborníků pár zajímavých tipů k párování pokrmů s vínem. No a co by to bylo za teorii bez praxe? Po povídání návštěvníci vyhodnotí ochutnávkami, jak perfektní bylo napárování vína s pokrmem.

„Za zmínku rozhodně stojí skutečnost, že akce je charitativní a část výtěžku podpoří dvojčata Šimona a Matěje Riemelovy z Bohuslavic, kteří trpí dětskou mozkovou obrnou, epilepsií a mentální retardací. Věřím, že můžu prohlásit, za všechny zúčastněné, že jsme velmi rádi, že můžeme tímto způsobem přispět dobré věci,“ dodává Kateřina Drábová, Marketingová Coordinatorka OC Breda & Weinstein.

Pořadateli Ovínění jsou Opavské Slezsko a Breda & Weinstein.

Další aktuální informace k akci a programu naleznete v události na Facebooku.

Martin Šonka letí do Ostravy !!!

Ve středu 06.12.2023 se v prostorách odletové haly Letiště Leoše Janáčka v Ostravě uskuteční talk show s názvem: Martin Šonka letí do Ostravy !!!

Start letu je naplánován na 18:00 hodin, přistání je plánováno o tři hodiny později.

Návštěvníci se budou moci seznámit s knihou: Můj let do nebesJenž je autobiografií Martina Šonky. Dozví se informace o závodech série Red Bull Air Race, ale budou moci rovněž exkluzivně nahlédnout do zákulisí nově vzniklých závodů v letecké akrobacii s názvem: X Race

Účastníky talk show budou akrobatický pilot Martin Šonka a novinář Robert Sára. V neposlední řadě se budou moci položit obou zúčastněným jakýkoliv dotaz. Večerem provede moderátor Jakub Štefek.

Martin Šonka

Už po maturitě na Střední průmyslové škole strojní v Táboře se rozhodl, že se bude naplno věnovat létání. Proto nastoupil v roce 1997 na Univerzitu obrany v Brně obor: pilot bojového letounu, po jejím vystudování pokračoval ve studiu na Univerzitě v Pardubicích oborem Management, marketing a logistika v dopravě.
V té době přišlo také první závodění. A to v roce 2001 akrobacie na kluzácích v roce 2003 začal s akrobacií na motorových letounech. O rok později se stal členem českého reprezentačního týmu v letecké akrobacii.
V roce 2010 se stal prvním českým pilotem v prestižní sérii Red Bull, a následně se stal v roce 2018 jejím celkovým vítězem. Je držitelem třech titulů mistra Evropy. Je držitelem dvou titulů vicemistra Evropy a třech titulů vicemistra světa ve free stylu. A rovněž titulu vicemistra Evropy v klasické akrobacii.

Robert Sára

Od roku 1999 pracuje jako sportovní novinář. Začínal v rodné Jihlavě v regionální redakci deníku MF Dnes.
Během studií žurnalistiky na Masarykově univerzitě v Brně působil v tamní redakci a v roce 2005 přesídlil do Prahy.
Od roku 2021 působí na webu Sport.cz a v deníku Právo. Píše především o ledním hokeji, zúčastnil se již čtrnácti mistroství světa a několika olympijských her. Jeho knižním debutem byl rozhovor s motocyklovým závodníkem Rally Dakar Lukášem Kvapilem s názvem: Slzy rytíře z Dakaru. Biografie o Martinovi Šonkovi vznikala dva roky

Jakub Štefek

Svá ústa nezavřel od útlého dětství, vždy byl rád ve společnosti lidí a miloval jsem sociální překážky, které bylo třeba překonat. Od roku 2009 je členem charitativního týmu osobností Real Top Praha. Ve svém životě spoustu úspěšných a zajímavých osobností. Zahrál si roli kapitána týmu Kakuny v seriálu a Fylmu kamaráda Jakuba Štáfka Vyšehrad.
V roce 2017 se stál díky národnímu týmu v malém fotbale Mistrem světa a Sportovcem roku v kategorii: tým.


Akce se koná pod záštitou hejtmana Moravskoslezského kraje pana Jana Krkošky, MBA a primátora statutárního města Ostrava pana Mgr. Jana Dohnala.

Partnery akce jsou mj. společnosti : Letiště Ostrava, CBS Nakladatelství, Jagello 2000, Manufacture Prim 1949, Solid Legal, Mattoni 1873, Red Bull Česká republika, Obec Mošnov a Obec Skotnice, město Příbor, Univerzita Pardubice aj.

Součástí akce bude i foto soutěž, vítězné snímky budou k vidění v prostorách mezi odletovou a příletovou halou na letiště Leoše Janáčka v Ostravě. A jejíž výherci obdrží v rámci tohoto večera ocenění, v podobě dárků od partnerů této akce.

Vstupenky lze zakoupit online prostřednictvím internetového portálu SMS ticket: MÁM ZÁJEM O VSTUPENKU

Gastroden v Opavě

Střední škola hotelnictví a služeb a Vyšší odborná škola, Opava pořádají Gastroden na zahradě Restaurace Vesna, Tyršova 20, Opava. Těšit se můžete na zajímavý program a spoustu gastronomických zážitků.

ZÁJEM O POBYT V TUZEMSKÝCH LÁZNÍCH

Prostřednictví agentury Czech Tourism si vás dovolujeme oslovit, abyste vyplnili krátký dotazník ohledně zjištění zájmu, či naopak možných bariérách při vybírání pobytů v tuzemských lázních.

Dotazník naleznete v tomto odkazu a jeho vyplnění vám nezabere déle než minutu.

PF 2023

Hezké Vánoce a spoustu krásných zážitků v novém roce! 🎄🌟🎁🎊
A na viděnou v Opavském Slezsku! ❤️
.

opavskeslezsko #opavskocard #veselevanoce #stastnynovyrok #naladenokzazitkum

Vánoční program v Opavě

Akce Otevřené bunkry nabídne jedinečný zážitek

V neděli 25. září se veřejnosti otevře hned osm pěchotních srubů v České republice i v Polsku. Zájemci tak budou mít jedinečnou možnost podívat se do míst, která nejsou běžně přístupná. Prohlídky, které budou probíhat od 10 do 17 hodin, budou navíc komentované. Ve stejný den se můžete také vydat na tradiční komentovaný pochod po linii čs. opevnění.

“Projekt Opevnění Slezska má za úkol představit a zmapovat celý systém vojenského opevnění, který se začal budovat před II. světovou válkou. Právě tato opevnění se silným historickým motivem, který se podařilo usilovnou práci zhmotnit ve velké množství zpřístupněných pevností a otevřených muzeí, nabízí širokou škálu zajímavostí pro turisty a uchovávají střípky této stále ještě nedávné minulosti”, vysvětluje Jan Černý, ředitel Turistické oblasti Opavské Slezsko. 

Komentované prohlídky se budou konat v neděli 25. září od 10 do 17 hod. Na české straně bude zpřístupněno šest objektů a na polské straně objekty dva. Nejen pro děti bude připravena hrací karta s mapkou, kdy při splnění úkolu budete moci získat čokoládovou medaili. Hrací karty, stejně jako odměny budou k dispozici na každém stanovišti. Ve stejný den se můžete vydat na tradiční komentovaný pochod po linii čs. opevnění. 

Díky projektu vznikla také nová webová prezentace, kde jsou k dispozici veškeré detailní informace k akci Otevřené bunkry a také informace o zapojených objektech. Prezentace je dostupná na www.opevneni-slezska.eu

Akce Otevřené bunkry je realizována v rámci projektu „Opevnění Slezska“,  reg. č. CZ.11.4.120/0.0/0.0/16_013/0002148, který byl spolufinancován z prostředků Evropského fondu pro regionální rozvoj z Programu INTERREG V-A Česká republika – Polsko prostřednictvím Fondu mikroprojektů 2014-2020 v Euroregionu Silesia. Projekt vznikl spoluprací mezi Turistickou oblastí Opavské Slezsko, z.s. a polským partnerem Sdružení pro památky opevnění „Pro Fortalicium“. Samotné akci bude předcházet rovněž vydání tištěného mapového průvodce a spuštění webové prezentace, kde budou k dispozici informace o objektech na české i polské straně. 

“Propojením opevnění a muzeí související s vojenskou tematikou na české i polské straně vzniká velké území, které nabízí mnoho zajímavých míst k navštívení. Věřím, že tímto prvním ročníkem odstartujeme novou tradici a Otevřené bunkry se stanou každoroční záležitostí a přispějí ke zvýšení atraktivity a návštěvnosti turistické oblasti Opavské Slezsko,” doplnil Jan Černý. 

Burčáková stezka 2022

Milovníci burčáku si přijdou na své v pátek 23. září v Opavě. Od 16 do 21 hodin mohou spojit příjemnou procházku městem s ochutnáváním zmíněné moravské speciality.


“Burčáková stezka je velmi oblíbená a letos proběhne již sedmý ročník. Jako jedna z mála akcí se konala i přes covidovou dobu a získala si pevné místo v kalendáři všech návštěvníků, konstatuje Jan Černý, organizátor akce za Opavské Slezsko.


Návštěvníci mohou pomocí mapky putovat Opavou, ochutnávat a srovnávat burčák té nejvyšší kvality a především se u toho setkat a pobavit s přáteli a známými. Cílem organizátorů je touto formou upozornit Opavany na kvalitu. Ne každý ví, že burčák smí být vyroben výhradně z hroznů tuzemské produkce. Často se setkáváme s částečně zkvašeným hroznovým moštem z dovozu, mnohdy i horší kvality, avšak za lákavější cenu.

http://www.matytodokaze.cz

Letošní Burčáková stezka bude pomáhat, stejně jako např. akce Opavský vinný trh nebo Svatomartinská vinná stezka. Zapojené provozovny věnují na transparentní účet nemocného Matyáška Tazbirka 500 Kč za každou provozovnu. Matyášek se narodil 16.06.2011 v 32. týdnu těhotenství. Teprve po šesti měsících odcházel z nemocnice domů s diagnózou zvanou dětská mozková obrna. Ke svému životu potřebuje mnoho speciálních pomůcek a jen pomoc druhých pomáhá Matyáškovi život trošku usnadnit. O životním příběhu Matyáška se více dozvíte na stránkách www.matytodokaze.cz a případně se můžete sami zapojit do sbírky.

ZAPOJENÉ PROVOZOVNY:

  1. Kavárna Obecního domu, Ostrožná 46
  2. U Tří kohoutů, Hradecká 1
  3. Bar Myslivna, Masarykova 34
  4. Vinotéka U SUDU, Hrnčířská 13
  5. Květ lotosu, Hrnčířská 9
  6. U Labužníka, Hrnčířská 14
  7. Gustissimo, Rybí trh 16
  8. Vinotéka Anděl, stánek Dolní nám.
  9. Restaurace U Bílého koníčka, Dolní nám. 4
  10. Vinotéka U SUDU, Ratibořská 36
  11. Podniková prodejna Vitaminátor, Nákladní 2
  12. Vinotéka Rybářská, Rybářská 14
  13. U Zlatého kříže, Krnovská 33
  14. Naše Vinotéka, stánek Na Valech před OC Breda
  15. Café Restaurant Mincovna, Náměstí republiky 17
  16. Trap Music Bar, Lepařova 4
  17. Naše Vinotéka, Olomoucká 29
Mapka Burčáková stezka 2022

Technotrasa – surová krása

Technotrasa propojuje unikátní místa, na nichž vás čekají výjimečné zážitky připomínající výraznou  technickou a řemeslnou vyspělost severní Moravy a Slezska.

Poznejte jejich půvab i svébytný genius loci. S Technotrasou objevíte surovou krásu kraje, jehož přírodní bohatství se místní lidé snažili podmanit si po celá staletí. Uslyšíte autentické příběhy průmyslníků, hutníků, horníků, textilníků, železničářů, kloboučníků, lesníků, mlynářů či vojáků. Ty vám zprostředkují přímo jejich potomci, vlastníci památek, pamětníci dob dávno minulých nebo erudovaní průvodci. A nejen to, příběhy si budete moci prožít na vlastní kůži! Přejeme vám vše dobré na vaší cestě Technotrasou.

Více informací naleznete na www.technotrasa.cz

Technotrasa v Hradci nad Moravicí!

Kanál Carla Weisshuhna, Edisonova přítele

Speciální animované prohlídky plné zajímavostí o unikátním vodním díle, které nechal postavil opavský podnikatel Carl Weisshuhn, přítel samotného Edisona. Dozvíte se, co to byly vajzunky, Pifka, kdo byli Barabové, kde se koupala v náhonu kněžna Mechtilda Lichnovská a ochutnáte, co jedli a pili chlapi v papírnách.